دفتر ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

دفتر: ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

گت بلاگز بازار خودرو حباب قیمت ماشین می ترکد

با ابلاغ دستورعمل تازه واردات خودرو، ثبت سفارش واردات این محصول بعد از چند ماه وقفه از روز یکشنبه مجدداً از سر گرفته شد. 

حباب قیمت ماشین می ترکد

حباب قیمت ماشین می ترکد

عبارات مهم : بازار

با ابلاغ دستورعمل تازه واردات خودرو، ثبت سفارش واردات این محصول بعد از چند ماه وقفه از روز یکشنبه مجدداً از سر گرفته شد.

به گزارش تسنیم، با ابلاغ دستورعمل تازه واردات خودرو، ثبت سفارش واردات این محصول بعد از چند ماه وقفه از روز یکشنبه مجدداً از سر گرفته شد.

حباب قیمت ماشین می ترکد

توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی از تیرماه امسال موجب وارد شدن شوک قیمتی و تورمی به بازار و گران شدن حبابی خودروهای وارداتی و داخلی شد.

دی ماه سال گذشته واردات خودروها متوقف و بعد از آن در آخرهای دولت یازدهم سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی موسوم به ثبتارش مسدود شد. در طی این مدت، خودروسازان داخلی هم بدون کار ننشستند و از بلاتکلیفی بازار استفاده کرده و طی 6 ماه چند بار سقف قیمت هایشان را اوج کشیدند. دلالان هم بازار سیاه درست کردند تا از این آب گل آلود ماهی خودشان را صید کنند.

با ابلاغ دستورعمل تازه واردات خودرو، ثبت سفارش واردات این محصول بعد از چند ماه وقفه از روز یکشنبه مجدداً از سر گرفته شد. 

در حالی که پیش از این مجتبی خسروتاج مدیر شرکت توسعه تجارت کشور عزیزمان ایران علت توقف ثبت سفارش ماشین را جهت اصلاح منابع ارزی اعلام کرده بود، ولی مدیر انجمن واردکنندگان ماشین اعتقاد است که این تصمیم دولت جهت ساماندهی ارز نه تنها این نشانه را به دنبال نداشت، بلکه به التهاب زیاد در بازار و خروج 45 درصدی زیاد ارز از این طریق از کشور منجر شد؛ لیکن این تصمیم یک شبه، قیمت خودروها را به صورت غیرمنطقی زیاد کردن داد.

*وضعیت بازار سفید می شود

فرهاد احتشام زاد مدیر انجمن واردکنندگان ماشین در آستانه باز شدن سایت ثبتارش در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: طبق آخرین خبر و بر اساس چارچوب دستورعمل تازه واردات خودرو، سایت ثبت سفارش در حال به روز رسانی است وسایت ثبت سفارش هم باز شده است است.

حباب قیمت ماشین می ترکد

وی با بیان اینکه فعالیت دلالان و عدم عرضه باعث ایجاد بازار سیاه شده است هست، گفت: به طور قطع قیمت خودروهایی که به علت کمبود عرضه و بازار سیاهی که به وجود آمده بود تا 40 درصد زیاد کردن قیمت داشتند دچار کم کردن زیادی خواهند شد و این فقط مشمول بر خودروهایی می شود که از این به بعد امکان واردات دارند.

وی ادامه داد: شرایط خاص و حباب قیمتی جهت خودروهایی که امکان واردات ندارند همچنان پابرجا خواهد بود که امیدواریم بتوانیم به مرور آن ها را هم به روال عادی برگردانیم، تا مردم مجبور نباشند بابت یک کالا قیمت گزافی را پرداخت کنند و سود آن فقط در جیب دلال های این بازار برود.

با ابلاغ دستورعمل تازه واردات خودرو، ثبت سفارش واردات این محصول بعد از چند ماه وقفه از روز یکشنبه مجدداً از سر گرفته شد. 

احتشام با اشاره به زیاد کردن تعرفه ماشین به عنوان یکی از پارامترهای تأثیرگذار در زیاد کردن قیمت ها افزود: طی این مدت به علت کمبود عرضه، خودروها با رقم های بسیار بالاتر از آنچه در نمایندگی ها بود فروخته می شدند، بعد باز شدن سایت با وجود اینکه قیمت نمایندگی ها هم دچار تغییرات خواهد شد ولی در مجموع با کم کردن مواجه خواهد بود.

*کاهش قیمت خودروهای خارجی

حباب قیمت ماشین می ترکد

سعید مؤتمنی مدیر اتحادیه نمایشگاه داران پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه با بسته شدن ثبت سفارش در تیرماه بازار ماشین به آشفته بازار قیمتی مبتلا شده است است گفت: این وسط شرکت های داخلی که محصولات حدود صد میلیون تومان داشتند طی چند مرحله زیاد کردن قیمت را اعمال کردند و مثلاً خودروی 120 میلیونی را تا 132 میلیون تومان و ماشین 117 میلیونی را تا 129 میلیون تومان زیاد کردن دادند.

حمیدرضا حیدری مدیر اتحادیه نمایشگاه داران مشهد نیز به خبرنگار ما گفت: با گرانی ارز و توقف ثبت سفارش، وقت مناسب جهت بعضی افراد به وجود آمد که قیمت خودروهای وارداتی ثبت سفارش قبلی خود را بین 10 تا 15 میلیون تومان بالاتر بفروشند.

وی با اشاره به اینکه در این بازه زمانی بعضی خودروها تا 45 درصد نیز گران تر فروخته شدند، افزود: با این حال با زیاد کردن تعرفه های ورود ماشین اگر ثبت سفارش هم باز شود این گرانی آنقدرهایی که جهش پیدا کرد، پایین نمی آید و نهایت 7 تا 10 درصد قیمت ها کم کردن خواهد یافت.

وی افزود: متأسفانه خودروسان اکنون دارند کار بانک ها را انجام می دهند، هر مقدار قیمت ها اوج می رود باز هم یک عده ای خریدارند چون این افراد جهت سرمایه گذاری، ماشین می خرند نه مصرف، سود همکاری خودروسازان که اکنون انجام می شود و فروش سرمایه ای که دارند موجب می شود تا از روند فعلی زیاد کردن قیمت ها کوتاه نیایند.

این گزارش حاکی است در دستورعمل تازه واردات ماشین تعرفه واردات این محصولات با حجم موتور 1000 تا 1500 سی سی معادل 55 درصد، تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور 1501 تا 2000 سی سی 75 درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور 2001 تا 2500 سی سی نیز 95 درصد تعیین شده است است.

طبق این دستورعمل واردات خودروهای با ارزش گمرکی بیش از 40 هزار دلار و حجم موتور بیش از 2500 سی سی نیز ممنوع است.

به این ترتیب واردات برند پورشه به کشور متوقف شده است و در برندهایی همچون بی ام و، بنز و لکسوس نیز تنها مدل های پایه و ارزان تر از 40 هزار دلار، امکان ورود به کشور را خواهند داشت.

در فهرست 58 گانه خودروهای سواری مجاز به واردات، برندهایی همچون کیا، بی ام و، بورگوارد، رنو، نیسان، تویوتا، سیتروئن، سانگ یانگ، میتسوبیشی و هیوندا به چشم می خورد.

واژه های کلیدی: بازار | ماشین | موتور | میلیون | واردات | میلیونی | ثبت سفارش | خودروهای وارداتی | قیمت خودروهای وارداتی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz