دفتر ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

دفتر: ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

گت بلاگز اخبار پزشکی «یاماگاتا» گونه تازه آنفلوآنزا

اصفهان، کرمان، پایتخت کشور عزیزمان ایران و خراسان، استان هایی هستند که بروز آنفلوآنزا در آنها در سطح وسیعی گزارش شده است هست؛ این خبر را مسعود مرادنی، عضو کمیته

«یاماگاتا» گونه تازه آنفلوآنزا

«یاماگاتا» گونه تازه آنفلوآنزا

عبارات مهم : تزریق

اصفهان، کرمان، پایتخت کشور عزیزمان ایران و خراسان، استان هایی هستند که بروز آنفلوآنزا در آنها در سطح وسیعی گزارش شده است هست؛ این خبر را مسعود مرادنی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا درحالی اعلام کرده که علاوه بر گونه «ویکتوریا» گونه تازه دیگری به نام «یاماگاتا» شیوع پیدا کرده که این گونه در واکسن های فعلی وجود ندارد.

«یاماگاتا» گونه تازه آنفلوآنزا

درست 100سال پیش ویروس آنفلوآنزای اسپانیایی مرسوم شد و 40سال بعد از بروز نخستین ویروس، آنفلوآنزای آسیایی ظهور پیدا کرد و بعد از آن هم آنفلوآنزای هنگ کنگی. اگرچه این ویروس در یک قرن گذشته موجب فوت تعداد زیادی از افراد در دنیا شده است است ولی همواره سیر فوت ومیر ناشی از آن سیر نزولی داشته هست. این بیماری که مرسوم ترین ویروس در فصل سرما است دستگاه تنفسی را درگیر می کند و شدیدا مسری هست. مدت وقت شروع علائم آنفلوآنزا از وقت وارد شدن ویروس به بدن بین 24 تا 48ساعت است .

افزایش تب یا سرفه، وجود خون در خلط، گوش درد، تنگی نفس یا درد قفسه سینه، ترشحات غلیظ از بینی، سینوس ها یا گوش ها، درد سینوس و درد یا سفتی گردن از جمله علائمی است که فرد با مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزا با آن ها مواجه می شود. ویروس های آنفلوانزای موجود در قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه منتشر می شوند. در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد و معمولا از طریق تماس دست با آنچه که به ویروس آنفلوانزا آلوده شده است است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد انتقال یافته می شود. با این توضیح که بزرگسالان ممکن است دیگران را روز قبل از شروع علائم تا روز بعد از بروز بیماری مبتلا کنند که این امر به این معنی است که شما می توانید فردی را قبل از آنکه بیماری در شما ایجاد شده است باشد مبتلا کند.

اصفهان، کرمان، پایتخت کشور عزیزمان ایران و خراسان، استان هایی هستند که بروز آنفلوآنزا در آنها در سطح وسیعی گزارش شده است هست؛ این خبر را مسعود مرادنی، عضو کمیته

اما در وضعیتی که این ویروس با سرفه، عطسه، آب دهان، آب بینی و دست دادن انتقال یافته می شود، افراد جهت انتشار و انتقال این ویروس چه باید کنند؟ ایرج خسرونیا، متخصص بیماری های داخلی در این باره تاکید می کند: کسی که به این بیماری مبتلا شده است می تواند از طریق هر یک از راه های انتقال حتی در یک اتاق سربسته شما را مبتلا کند بنابراین تنها راه پیشگیری از این بیماری این است که مبتلایان حتما در بخشی تحت نظر باشند که با کسی در تماس نباشند. ملاقات کنندگان هم باید از بوسیدن و دست دادن خودداری کنند. کسانی هم که از کشورهای همجوار وارد کشور می شوند حتما رعایت کنند. به گفته او، یک نفر می تواند صدها نفر را مبتلا کند. اگر کسی حس کرد که به این بیماری مبتلا شده است حتما به دکتر مراجعه کند. چون درمان در روزهای اول بسیار ساده تر است.

شستن دست ها بعد از تماس با وسایل نقلیه

سوالی که مطرح می شود این است که چه افرادی زیاد در معرض مبتلا شدن به این ویروس هستند؟ پاسخ این متخصص بیماری های داخلی به این پرسش این است که افراد دارای کهولت سن، زن های باردار و کسانی که زمینه یک بیماری خاص دیگری را دارند بیشترین قربانیان این بیماری هستند، مثل بیماران نارسایی های قلبی و ریوی که ویروس به آنها غلبه کرده و موجب فوت آنها می شود. رعایت اصول بهداشتی مثل شستن دست ها بعد از تماس با وسایل نقلیه، اتوبوس، مترو به طور جدی توصیه می شود. پرستاران و کسانی که از این بیماران مواظبت می کنند باید حواس ارزش باشد که حتما از ماسک و روپوش مناسب استفاده کنند که موجب انتقال بیماری نشوند. نشانه های این بیماری در روزهای اول به شکل سرماخوردگی هست. ولی به مرور تب و پرسشها تنفسی و ریوی، بدن درد و ضعف عمومی و بی حالی را به همراه دارد و اگر کسی این نشانه ها را در خودش دید باید سریع به دکتر معالج مراجعه کند.

«یاماگاتا» گونه تازه آنفلوآنزا

حالا عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در تازه ترین بیانات خود از زیاد کردن موارد خوابیدن به علت آنفلوآنزا خبر می دهد و می گوید: در حال حاضر اوضاع بروز و شیوع آنفلوآنزا در کشور اوضاع خوبی نیست. از سوی دیگر، سینه پهلو بعد از آنفلوآنزا هم منجر به خوابیدن های مکرر بیماران در بخش های داخلی، عفونی و حتی ICU شده است است.

گونه هایی که تاکنون در کشور عزیزمان ایران نبوده است

به گفته مردانی، جهت نخستین بار هم بعضی از گونه های تازه ویروس آنفلوآنزا را که تا به حال در کشور عزیزمان ایران وجود نداشت، شاهد بودیم. به عنوان مثال یک گونه از آنفلوآنزای نوع B است که گونه ای به نام «ویکتوریا» است که قبلا در واکسن آنفلوآنزا بود و فرد آن را تزریق می کرد ولی در حال حاضر علاوه بر گونه «ویکتوریا» یک گونه تازه به نام «یاماگاتا» شیوع پیدا کرده که در واکسن هم وجود ندارد و به همین علت حتی ممکن است افرادی که واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرده اند، هم به این گونه از آنفلوآنزای نوع B مبتلا شوند. این ویروس در واکسن منظور نشده بود ولی در گردش هست. البته ممکن است در سال های آینده، واکسن چهار ظرفیتی وارد شود که این گونه آنفلوآنزا را هم در خودش دارد.

اصفهان، کرمان، پایتخت کشور عزیزمان ایران و خراسان، استان هایی هستند که بروز آنفلوآنزا در آنها در سطح وسیعی گزارش شده است هست؛ این خبر را مسعود مرادنی، عضو کمیته

اظهارات این کارشناس درحالی است که اواسط ماه گذشته مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تا به حال موردی از آنفلوانزای پرندگان در انسان نداشته ایم و آنفلوانزای فصلی هیچ ربطی به مصرف مرغ، تخم مرغ و گوشت نداشته و ندارد. به گفته محمدمهدی گویا، آنفلوآنزای فصلی با شروع فصل سرما در کشور شروع می شود و خیلی غیرمعمول نیست.

اما از آنجایی که شیوع آنفلوانزای فصلی در همین فصلی است که در آن به سر می بریم، این مقام مسئول تاکید می کند که بعضی گروه ها در صورت مبتلا شدن به آنفلوانزا در معرض خطر بیشتری هستند و این گروه های مشمول بر این افراد هستند؛ سالمندان یا افرادی که یک بیماری زمینه ای مثل بیماری های قلبی، ریوی، نارسایی کلیه، نارسایی کبد و دیابت کنترل نشده دارند. در این میان، بیماران سرطانی که تحت درمان هستند و کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند و نیز زن های باردار در صورت مبتلا شدن به آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

«یاماگاتا» گونه تازه آنفلوآنزا

تزریق واکسن را جدی بگیرید

اهمیت تزریق واکسن آنفلوآنزا جهت افراد مسن یا دارای بیماری های زمینه ای به اندازه ای است که گویا توضیح می دهد: کسانی مبتلا به آنفلوانزا می شوند که به این توصیه توجه نکرده و عنوان را جدی نمی گیرند لیکن این افراد با آدم های معمولی تفاوت می کنند و آنفلوآنزا جهت این افراد خطرناک تر از مردم عادی است و حتی ممکن است جان خود را به علت مبتلا شدن به این بیماری از دست بدهند.

توضیحاتی این مقام مسئول در وزارت بهداشت درحالی است که مردانی هم تاکید می کند که افراد در معرض خطر که از ابتدای سال تاکنون هنوز واکسن آنفلوآنزا را تزریق نکرده اند، هم اکنون در نخستین وقت این واکسن را تزریق کنند. این عضو عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا، افراد دیگری را هم به سایر افراد در معرض مبتلا شدن به این ویروس اضافه می کند و می گوید: افرادی که همودیالیز می شوند، افراد مبتلا به HIV مثبت، مبتلایان به بیماری های صعب العلاج، افرادی که تحت درمان های کورتون، رادیوتراپی یا شیمی درمانی هستند، تمامی کادر و گروه پزشکی باید این واکسن را تزریق کنند.

به گفته او، مردم باید نسبت به رعایت پرسشها بهداشتی فردی و اجتماعی حساس باشند. عالی ترین کار این است که اگر کسی فرزندش به آنفلوآنزا مبتلا شد، او را چند روزی به مدرسه نفرستد یا اگر کسی آنفلوآنزا دارد از رفتن به محل کار خودداری کند و دو تا سه روز در منزل استراحت کند. همچنین افراد مبتلا، در منزل یک حالت خودقرنطینگی جهت خودشان ایجاد کنند. یعنی اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا شده است هست، در یک اتاق بخوابد و سایر اعضای خانواده در اتاق دیگر. در غیر این صورت همه افراد خانواده به آنفلوآنزا مبتلا می شود.

توضیحات زیاد راجع به این بیماری این است که آنفلوآنزا ممکن است از وقت شروع نخستین علائم تا پنج تا هفت روز آلوده کننده باشد، از طرفی عدم شست وشوی مکرر دست، زنجیره انتقال عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی از فرد مبتلا به بقیه افراد را ایجاد می کند، بنابراین اگر می خواهیم به آنفلوآنزا مبتلا نشویم با افراد دست ندهیم، روبوسی نکنیم و دست ها را مکررا بشوییم.

با همه اینها آنطور که مسئولان گزارش داده اند به نظر می رسد امسال شیوع بیماری آنفلوآنزا در کشور در حد انتظار است ولی موارد منجر به خوابیدن زیاد کردن یافته و البته تاکنون هیچ موردی از آنفلوآنزای پرندگان ثابت شده است در کمیته کشوری آنفلوآنزا مطرح نشده است.

ابتکار

واژه های کلیدی: تزریق | ویروس | انتقال | بیماری | مبتلا شدن | آنفلوآنزا | واکسن آنفلوآنزا | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz