دفتر ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

دفتر: ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

گت بلاگز اخبار پزشکی مصرف خودسرانه دارو به سلامت شنوایی آسیب می‌زند

عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی کشور عزیزمان ایران گفت: استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها، آسپیرین، داروهایی که اسید سالیسیلیک دارند و همچنین داروهای آرام بخش باید

مصرف خودسرانه دارو به سلامت شنوایی آسیب می‌زند

مصرف خودسرانه دارو به سلامت شنوایی آسیب می زند

عبارات مهم : جمعیت

عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی کشور عزیزمان ایران گفت: استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها، آسپیرین، داروهایی که اسید سالیسیلیک دارند و همچنین داروهای آرام بخش باید متوقف شود؛ چون این داروها می توانند به شنوایی افراد آسیب بزنند.

دکتر بهرام جلایی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به رواج استفاده از ابزارهای صوتی با صدای بلند در میان جوانان، تاکید کرد: آمارهای جهانی نشان می دهد در حال حاضر بیش از ۳۲۰ میلیون نفر در دنیا دچار کم شنوایی ناتوان کننده هستند که ۳۲ میلیون نفر از این جمعیت را افراد کمتر از ۱۵ سال تشکیل می دهند. در کشور ما نیز پنج تا شش درصد جمعیت درگیر کم شنوایی هستند.

مصرف خودسرانه دارو به سلامت شنوایی آسیب می‌زند

به گفته وی، در کشور نهادی وجود ندارند که آلودگی صوتی وسایل نقلیه را کنترل کند. این وسایل مانند موتورسیکلت ها در شهر تردد می کنند و فقط میزان آلودگی هوا به وسیله آنها حساسیت مسئولان را برانگیخته هست.

وی ادامه داد: ما جهت آلودگی صوتی در شهرها و علی الخصوص کلان شهرها استاندارد مشخص و همچنین دستورالعمل قانونی همراه با گارانتی اجرایی نداریم و مسئولان نیز نسبت به این عنوان حساس نیستند. افرادی که سن بالایی دارند و کارگرانی که در محیط های پرسروصدا کار می کنند، باید از سلامت شنوایی خود در محیط های پرسرو صدا با استفاده از پوشاننده های گوش محافظت کنند. همچنین استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها، آسپیرین، داروهایی که اسید سالیسیلیک دارند و داروهای آرام بخش نیز باید متوقف شود؛ چون این داروها می توانند به شنوایی افراد آسیب بزنند.

عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی کشور عزیزمان ایران گفت: استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها، آسپیرین، داروهایی که اسید سالیسیلیک دارند و همچنین داروهای آرام بخش باید

عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی کشور عزیزمان ایران همچنین اضافه کرد: در بررسی سلامت شنوایی کارگران شاغل در موتورخانه یدک کش ها مشخص شد زیاد کارگران شاغل در این بخش دچار کم شنوایی ملایم تا تقریبا شدید بودند و به خوبی صحبت اطرافیان را متوجه نمی شدند؛ یعنی علاوه بر کم کردن شنوایی، گفتارشان نیز به مرور وقت دچار مسئله شده است بود. اثر منفی سرو صدا آستانه شنوایی و تشخیص گفتار را کم کردن می دهد و در ارتباطات روزانه افراد اختلال ایجاد می کند.

جلایی آلودگی صوتی شهرها را در کم کردن شنوایی افراد موثر دانست و ادامه داد: اگر صدا در منطقه ای از شهر در حد ۸۰ دسی بل باشد، فرد تا هشت ساعت می تواند در آن محیط کار کند. اگر این عدد به ۹۰ دسی بل برسد میزان ساعت کاری باید به چهار ساعت کم کردن یابد. این عنوان در محلی است که فقط آلودگی صوتی دارد و اگر آلاینده های شیمیائی نیز وجود داشته باشد ۸۰ دسی بل صدا تاثیر بیشتری دارد.

واژه های کلیدی: جمعیت | سلامت | استفاده | آلودگی هوا | آلودگی صوتی | مصرف خودسرانه دارو | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz