دفتر ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

دفتر: ریاست جمهوری خبر کاریکاتور

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی بشود؟ ، چگوارا &quot، احمدتوکلی می خواهد&quot

در روزهایی که گذشت و در میان بحث های سیاسی کشور یک مسأله آن هم باز شدن بحث ماده 29 برنامه ششم توسعه خبرساز شد. موضوعی که با یک توئیت از سوی آقای احمد توکلی به ا

بشود؟ ، چگوارا &quot، احمدتوکلی می خواهد&quot

احمدتوکلی می خواهد"چگوارا " بشود؟

عبارات مهم : سیاسی

در روزهایی که گذشت و در میان بحث های سیاسی کشور یک مسأله آن هم باز شدن بحث ماده 29 برنامه ششم توسعه خبرساز شد. موضوعی که با یک توئیت از سوی آقای احمد توکلی به اوج خود رسید.

بشود؟ ، چگوارا &quot، احمدتوکلی می خواهد&quot

آقای توکلی در این توئیت نوشته بود که اگر دولت تا آخر سال «قانون انتشار علنی حقوق و مزایای مسئولین» را اجرا نکند، با استفاده از اختیارات دیده بان شفافیت و عدالت، مردم را به تجمع قانونی و اعتراض خیابانی علیه دولت دعوت می کنیم. در دید اول چیزی که از این متن برداشت می شود، شفافیت طلبی و مبارزه با فساد هست. ولی به نظر می رسد در نگاه اول بیانات آقای توکلی شائبه سیاسی دارد.

اگر مجموعه مفسده موجود در ساختار سیاسی کشور عزیزمان ایران را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهیم، حقوق مدیران کمترین بخش آسیب ها در این حوزه هست. در بسیاری از کشورهای دنیا ساختاری جهت مبارزه با فساد و پیشبرد شفافیت وجود دارد. از سویی دیگر شرکت شفافیت بر فساد اداری در یکی از شعبه های شرکت ملل متحد جهت ارزیابی میزان شفافیت موضوعی را با عنوان «دست های سفید» راه اندازی کرده که در برابر «دست های کثیف» قرار می گیرد و نشان از پویایی یک نظام سیاسی و اداری دارد و کشور ها بر اساس این شاخص ها رتبه بندی می شوند.

در روزهایی که گذشت و در میان بحث های سیاسی کشور یک مسأله آن هم باز شدن بحث ماده 29 برنامه ششم توسعه خبرساز شد. موضوعی که با یک توئیت از سوی آقای احمد توکلی به ا

این قانون به ما می گوید که باید نظام جامع پرداخت در ارتباط با مدیران و مسئولان ارشد و میانی تابع نظم و قانون مشخصی باشد؛ ولی متأسفانه ما در 40 سال گذشته شاخص های مناسبی را در این حوزه نداشته ایم و تنها در دوره دولت اصلاحات این شاخص ها ترمیم پیدا کرد. البته در 5 سالی که از فعالیت دولت روحانی می گذرد، این شاخص ها در مقام مقایسه با دولت احمدی نژاد روند رو به اصلاح را دنبال کرده هست. با این توضیحات باید گفت موضوعی را که آقای توکلی به این شکل مطرح می کند، در بین افکار عمومی پذیرفته نیست. چون باید قانون جامع و همه گیر در حوزه مبارزه با فساد بررسی و مورد تحلیل قرار بگیرد.

همان طور که آقای علی مطهری نایب مدیر مجلس شورای اسلامی اشاره کرد، همه بخش های حاکمیت اعم از انتخابی و انتصابی بهتر است که در لایحه دولت به جهت شفافیت دیده شوند و تنها شفافیت به دولت بسنده نشود. علت این امر هم این است که تنها 20 درصد اقتصاد ملی در اختیار دولت است و زیاد نهاد های اقتصادی از حوزه نظارت مجلس و نهاد های نظارتی خارج هستند. بنابراین مطلوب این است که همان طور که راجع به آستان قدس رضوی اخباری از موافقت رهبری با پرداخت مالیات به گوش می رسد، سایر نهاد ها و دستگاه ها نیز مشمول این قانون جامع قرار بگیرند.

از سویی دیگر باید از آقای توکلی پرسید، ایشان که تا این اندازه نسبت به این مسأله و شفافیت و مبارزه با فساد حساسیت دارند و از چنین ابزاری جهت نظارت برخوردار هستند چطور در دوران آقای احمدی نژاد از چنین ابزاری جهت نظارت و کنترل در مبارزه با فساد استفاده نکردند؟ چطور داستان بابک زنجانی یا انتقال پول های نقد کشور در دوران تحریم و مفسده های بزرگی که باعث بحران ها سازی اقتصادی شد مانند طرح مسکن مهر یا بیانات نسنجیده ای که از نظر اقتصادی هزینه بر بود، آقای توکلی را حساس نکرد؟

به عقیده من، علت این عنوان این است که در آن سال ها آقای توکلی در اردوگاه اصولگرایی بود و ابتدا جزو مدافعان احمدی نژاد محسوب می شد؛ آخرهای دولت قبلی هم اگر از احمدی نژاد انتقادی می کرد، آن انتقادات براق نبود. سؤالی که هم اکنون جهت افکار عمومی پیش آمده، این است که چطور الان هنگامی که پای دولت به میان می آید، همه «چگوارا» می شوند، ولی هنگامی که که پای نهاد ها، دوستان، همفکران و مؤسسات نزدیک به حوزه اصولگرایان مطرح می شود، به تعبیر آن ضرب المثل فولکلور «موش را از آش بیرون می انداخت می گفت ان شاءالله بادمجان است» واکنش‌ها می کنند. من فکر می کنم که آقای توکلی که سابقه سیاسی روشن اصولگرایی دارد، بهتر است ابتدا از حوزه همفکران و خاستگاه سیاسی خودش مبارزه با فساد و براق سازی را شروع کند. موضوعی که به واسطه آن صداقت ایشان را بر همگان روشن می کند.

بشود؟ ، چگوارا &quot، احمدتوکلی می خواهد&quot

در داستان حقوق های نجومی هم علی رغم اینکه این عنوان قابل قبول نبود، ولی بعضی با نشانه سیاسی به این عنوان پرداختند. در حالی که بحث هایی مانند املاک نجومی و بحث تحقیق و تفحص از شهرداری و فساد های گسترده در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و ساختار فساد آفرینی که وجود داشت این دوستان ساکت بودند و در ماجرای پرداخت حقوق ها هرچند آن هم نیازمند بررسی بود نیز کاملاً یکجانبه عمل کردند.

روزنامه کشور عزیزمان ایران

در روزهایی که گذشت و در میان بحث های سیاسی کشور یک مسأله آن هم باز شدن بحث ماده 29 برنامه ششم توسعه خبرساز شد. موضوعی که با یک توئیت از سوی آقای احمد توکلی به ا

واژه های کلیدی: سیاسی | قانون | قانونی | اقتصادی | احمد توکلی | احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz